Björklund bästa bågskytt – igen
Det blev ännu ett lyckat SM för Edsbyns stjärnskytt Lina Björklund.
I Bollnäs klev hon åter upp högst på prispallen.
– Jag var ändå inte säker på seger idag.
Relaterat
Ingen i Höghammarhallen blev särskilt förvånad när Lina Björklund sköt hem sitt tjugosjätte (sjuttonde som senior) SM-guld.
Men trots en enkel seger (6–2) i finalen i klassiskt, så var hon inte helt nöjd.
– Jag hade dålig teknik, och det kändes inte helt hundra, säger Björklund, som lutade sig på erfarenhet och favoritfördel.
– Många av mina motståndare tror nog på förhand att jag ska vinna. Det ger nog mig ett mentalt övertag.
Lina Björklund har nu nya mål för sommarens utesäsong.
– Jag ska delta i de tävlingar som krävs för att kvalificera sig till EM och VM. Ett VM-guld är ju något som saknas, säger Björlund.
Brodern Jakob Björklund åkte ut redan i kvartsfinalen i klassiskt – en besvikelse.
– Jag sköt okej, men han sköt bättre, säger Jakob, som delar sin systers mål att kvalificera sig för VM.
I lagtävlingen förlorade Edsbyn lite oväntat i både semifinal och bronsmatch.
För Bollnäs Bågskytteklubb blev SM ingen höjdare. Fjolårets skrällfemma Pär Olnils åkte ut redan i första omgången. Håkan Åsentorp gjorde sorti i den andra.
Söderhamnsskytten Gunnar Holmberg debuterade starkt i SM med att ta sig till kvartsfinal i långbåge.























