Nu säljer han nattklubben
Efter nästan ett halvårs försening är Havana Club redo att öppna. Men nattklubben ligger redan ute till försäljning.
Relaterat
Fakta
Alkohollagen
För att få tillstånd att servera alkohol krävs att personen som är ansvarig anses lämplig och gör ett kunskapsprov. Serveringsstället måste även ha ett eget kök samt erbjuda gästerna ett varierat utbud av maträtter. Efter klockan 23.00 får matutbudet begränsas till ett fåtal enklare rätter. Serveringstillstånd söks hos den kommun där verksamheten ska bedrivas. Källa: Alkohollagen.
Redan i februari hade holländaren Nabel, som av personliga skäl inte vill uppge sitt efternamn, planer på att öppna sin nattklubb.
I flera veckor hade han då rustat upp och ställt i ordning lokalerna som nedlagda klubben That's it huserade i, vid hörnet av Dammgatan och Brädgårdsgatan.
Nabel uppskattar att han lagt ned en halv miljon kronor på projektet, som inkluderar ny inredning, ljud, ljus, kök, reklamprodukter och en minibuss – för att kunna skjutsa folk till och från klubben.
Men nu meddelar han att orken tagit slut och att han därför vill sälja verksamheten, för 200 000 kronor. I början av veckan dök hans till salu-annons upp på Blocket.se.
– Jag kom hit för att jag ville driva en nattklubb, ett disco. Men alkohollagarna i Sverige gör det omöjligt och tvingar en att samtidigt driva en restaurang, om man vill servera alkohol. Det fungerar inte för mig, inte ensam, säger nattklubbens ägare.
Han är mycket kritisk till hur byråkratin enligt honom satt käppar i hjulet för hans nattklubb. Nabel efterlyser därför en lagändring.
– I Polen och Holland är en nattklubb en nattklubb. Där behöver man inte sälja mat för att få servera alkohol. Det är mycket enklare där, säger han.































