Fem gripna efter smitning
De fem personer som sågs smita från olycksplatsen efter att de kört av vägen med sin bil i rondellen vid Tönnebro har gripits av polisen. Samtliga misstänks för tillgrep av fortskaffningsmedel. Två av dem misstänks även för ringa narkotikabrott och två för olovlig körning.
Relaterat
Det var vid 15-tiden som en bil körde av vägen vid rondellen i Tönnebro och hamnade på taket i diket vid sidan av vägen. När polis och räddningstjänst kom till platsen var fordonet tomt, såväl förare som passagerare hade avvikit från platsen.
Enligt uppgifter från polisen såg ett vittne hur fem yngre personer tog sig ut ur bilen och började promenera längs E4:an i norrgående riktning. Så fort polis kom till platsen började sökandet efter dem.
Under tisdagskvällen kunde polisen slutligen gripa de fem personerna, tre killar och två tjejer, på en grusväg en bit bakom värdshuset i Tönnebro.
De gripna är alla födda 1993, förutom en av tjejerna som är född 1997. Båda tjejerna var påverkade av narkotika och misstänks därför även för ringa narkotikabrott.
De två killar som misstänks ha turats om att köra bilen är båda även misstänka för olovlig körning då båda saknar körkort.







































