Tobba är tillbaka
Det blev 18 år på land för Torbjörn "Tobba" Andersson. Med soliga men svettiga minnen av en skärgårdshandel som inte riktigt bar sig i mitten av 90-talet, kastar han loss med en ny satsning med Söderhamns skärgård som spelplan.
– Jag har sugit på den här karamellen sedan jag slutade med skärgårdshandel. I våras när jag sålde Maskincenter började jag fundera vad jag skulle syssla med, säger 46-åringen som flyttade från Mörsil, Jämtland, i samband med skärgårdshandelns start 1994.
Nu är han tillbaka, med en båt på två kölar och verksamhet med tre ben: service och provryckning av gasolanläggningar, frakt av material och varor samt turism i skärgården.
Tystnaden, stjärnhimlen, kobbar och skär ligger där som en självklarhet för ortsbor men långt ifrån för andra, menar Tobba Andersson. Han ska ta sig tid att läsa på, både om färdvägar och om vad passagerarna ser susa förbi relingen.
– Det vi har här står utanför dörren, det gäller bara att paketera det som en upplevelse för de som inte har det.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 feb 2012 15:07 Joel (Ej registrerad)
Härligt Tobba! Minns när man kunde köpa en Cornetto citron från Tobbas båt när man badade på Storsand.
Skrivet 8 feb 2012 16:45 Hans Wiberg (Ej registrerad)
Lycka till Tobba.Mvh Hans wiberg (CAT)
Skrivet 9 feb 2012 10:02 skattebetalare (Ej registrerad)
Här ser ni kommun, ni behöver inte köpa en massa dyra båtar som skattebetalarna ska bekosta bara för att nån på kommun vill leka,skärgårdsliv låt privata företag ta riskerna och tjäna pengarna,ägna er åt det ni är tillsatta för i stället, förhindra att skärgårdsprojektet blir ett nytt F15 Loserprojekt. skattemedel ska vara till annat.