Minister på turné pratade varg
Vargen river upp känslor. Det vet miljöminister Lena Ek (C) som just nu är på Sverigeturné. På onsdagen stannade hon till i Söderhamn för att prata varg.
Relaterat
Det är inte bara miljövännerna och jägarna som grälar om vargens vara eller icke vara. Även den svenska regeringen har rykt ihop med EU-kommissionen i frågan. Sverige riskerar att dras inför rätta i EU:s domstol på grund av sin rovdjurspolitik.
– Just nu har vi en väldigt speciell situation i Sverige, vi riskerar att hamna i EU-domstolen, säger miljöminister Lena Ek (C).
Bakgrunden är att den svenska licensjakten anklagas för att strida mot EU:s miljölagstiftning för bevarande av rovdjur. Kommissionen ställer sig också frågande till vilken vetenskaplig grund som licensjakten vilar på och är tveksam till att jakten tjänar sitt syfte: Att öka acceptansen för varg.
I fler yttranden till kommissionen har regeringen förklarat sina ståndpunkter och sitt agerande, men enligt Lena Ek måste en politik för rovdjursförvaltningen komma på plats så snart som möjligt om Sverige vill undvika att dras inför rätta. Hon hoppas att de nya riktlinjerna kommer att vara färdiga under 2012.
– Under den här övergångsperioden har vi gjort två förändringar. Från 15 januari har vi utvidgat möjligheten till skyddsjakt. Enskilda djur ska kunna skjutas om de uppvisar ett riskfyllt beteende, säger Lena Ek.
Den andra förändringen handlar om var beslutet tas. Numera är det Naturvårdsverket som står för det vetenskapliga underlaget, men respektive länsstyrelse som fattar beslut om skyddsjakt.
Hon hoppas att Sverige i framtiden kan hitta ett normalläge i vargfrågan.
– Nu måste vi hitta gränsen för en livskraftig population, med alla regler på plats och samtidigt ha kvar en utvecklingsoptimism bland människor på landsbygden. Lugn och ro, och ett slags normalt läge. Det är dit vi måste nå.















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 jan 2012 22:07 Björn (Ej registrerad)
Vad vet och kan hon om vargar ?
Skrivet 26 jan 2012 08:57 Var är vargen? (Ej registrerad)
Det vore mysigt med vargar här. Varför inte sätta ut några i Norral eller Trönö?
Skrivet 26 jan 2012 10:41 Vid siburatorn Amos Persson Gammtjärn (Ej registrerad)
Kan vi inte skicka ner ett antal vargar till alpländerna samt Belgien och Holland, så kan dom få glädjas av djuren också.
Förresten trodde att Sverige är en suverän stat med självbestämmande.
Skrivet 26 jan 2012 12:41 DagL (Ej registrerad)
Om mot förmodan regeringen tycker att vargpolitiken är dyr kunde ett svar till EU vara att EUs ingripande medför att fyra gånger så många valpar måste sättas ut i vilda lyor för att nå erforderlig inavelsminskning
http://vargdag.wordpress.com/2012/01/08/svensk-vargpolitik-fyra-ganger-battre-an-eus-variant/
Eftersom detta medför att vargstammen slår i det naturliga taket (säg 2000 i södra Sverige) innan vargen anses nå ett uthålligt tillstånd, så får två riksdagspartier och den ideela naturvården sina önskemål tillgodosedda, vilket kan vara ett motiv för att arbeta genom EU istället för att gå genom riksdagen.