Skolor evakueras efter bombhot
(Uppdaterad 15.43) "After 13 o'clock today it may bang at any school in Söderhamn. Evacuate the schools immediately. No Bandidos i Bromsäng."
Det mejlet skickades till Söderhamns kommun vid lunchtid. Kommunledningen beslutade snabbt att evakuera samtliga skolor.
Relaterat
Bombhotet skickades via mejl till kommunstyrelsens kansli klockan 12.09 på torsdagen. Då hade personalen lunch och mejlet öppnades inte förrän strax efter klockan 13.00.
När kommunstyrelsens kansli fått kännedom om bomhotet sprang en av kanslisterna upp till kommunstyrelsen för att informera om hotet.
Polisen kontaktades och därefter togs beslutet att direkt utrymma alla skolor.
Budskapet i mejlet, som är skrivet på engelska, var tydgligt: Det kommer kanske att smälla i någon skola i dag. Översatt till svenska löd mejlet: ”Efter klockan 13 i dag kanske en bomb smäller på en skola i Söderhamn. Evakuera skolan omedelbart. Inga Bandidos i Bromsäng.”
Skolförvaltningen tog snabbt kontakt med kommunens alla skolor för att meddela om evakueringsbeslutet.
– Det gick oerhört snabbt, säger Åsa Arvidsson, biträdande förvaltningschef.
Uppgifter till tidningen gör gällande att utrymmningen av skolorna har varit dramatisk. Eleverna fick avbryta all verksamhet och rusa ut ur lokalerna. Det fanns varken tid till att hämta ytterkläder eller andra ägodelar.
Stängningen gäller för alla skolor och klasser. Enligt polisen kommer emellertid skolorna att ha öppet som vanligt på fredagen, om inget oförutsett inträffar.















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 jun 2010 15:13 CE (Ej registrerad)
Till MN: "inga vuxna är i närheten".. var är du då?
Skrivet 3 jun 2010 15:15 Fredrik. (Ej registrerad)
Bergviksbo - Ja att något arsel bombhotar en skola har säkert väldigt mycket med vilket parti som styr att göra. Riktigt jävla korkad skulle jag vilja påstå att du är. Eller utger dig för att vara, det kanske är med flit? Så jävla korkat så jag vart skitnödig var det! Herre gud alltså! Så korkat så jag tänker sluta skriva mitt i en meni
Skrivet 3 jun 2010 15:28 Kj (Ej registrerad)
Nån/några som blivit uppretade av, eller är rädda för Bandidos och tror detta ska hjälpa, hur?
Skrivet 3 jun 2010 15:39 mamma (Ej registrerad)
Skolorna öppna imorgon...kan man känna sig trygg som förälder att lämna sina barn? Måste man inte kolla upp läget lite mer innan man bestämmer sig för att allt är OK? Det dröjde längre att evakuera än att utreda om mailet var äkta...
Skrivet 3 jun 2010 15:46 o (Ej registrerad)
vaddå no bandidos i bromsäng?
Skrivet 3 jun 2010 15:54 Mamma (Ej registrerad)
"No Bandidos i Bromsäng" hade det stått i mailet som kommunen fått.
Vad tror avsändaren att det ska hjälpa med att bombhota skolor??
Det blir bara negativa saker på ett helt annat sätt:
Rädda, gråtande & uppskrämda barn från förskoleåldern.
Rädsla att kanske gå till skolan igen.
Vad har dom med Bandidos att göra ??????
Jag har själv barn på en av skolorna & blev JÄTTERÄDD när jag hörde om hotet.
Eftersom jag är några mil hemifrån så började jag ringa dom av barnen som har mobil för att kolla hur dom mådde, var dom & deras vänner höll hus.
Nu sitter jag här & är flygförbannad på den som skickat mailet !!!!!
VARFÖR ge sej på oskyldiga människor ???????
Skrivet 3 jun 2010 16:18 Detta är för grova bus. (Ej registrerad)
Är detta något slags *Pang i bygget* -humor.
Kl. är 16.15 men det har inte hörts något och inte är kuriren uppdaterad heller, man kan nog vara lugn.
Skrivet 3 jun 2010 16:41 Niklas (Ej registrerad)
Uselt skött av samtliga inblandade. Främst av den som skickade hotet förstås. Att evakuera skolorna och skrämma upp barnen för ett så risigt formulerat "hot" är så dumt att det nästan är värre än "hotaren". Vart ska gränsen dras egentligen? Om jag skickar ett mail till Söderhamns kommun imorgon och skriver "klockan 12 kommer jag skicka mitt radiostyrda UFO och släppa en atombomb över Vågbro", kommmer hela kommunen evakueras då?
Skrivet 3 jun 2010 17:12 Besviken mamma (Ej registrerad)
På en av Söderhamns kommuns skolor hade vissa av föräldrarna blivit uppringda och informerad och andra inte... Varför göra sån skillnad på föräldrar undrar då jag som mamma till ett barn? Jag har inte haft tillgång till radio eller internet under dagen och satt därför i bilen på väg för att hämta barnen och fick då höra om detta på radion.. Skandal av rektorer att inte uppmana personal att ringa ALLA föräldrar!!! Har jag vetat har jag hämtat mitt barn. Vem vet om barnen varit skyddade ute på skolgården om en bomb smällt, för det fanns ju ändå inte nått i mailet som beskrev hur stor bomben skulle vara....
Skrivet 3 jun 2010 17:56 MN (Ej registrerad)
CE (Ej registrerad) skrev: Till MN: "inga vuxna är i närheten".. var är du då?
Jag var i mobilen med min tjej och hennes kompisar tills dom kom hem och tills dom fick veta att det troligtvis inte var på allvar. Jag fanns där fast jag satt på jobbet.
Barnen blev lugna och jag också. Tur att inget hände. Men det vore kanske ide att träna på samlingsplatser om något händer som tex vid en brandövning.
Skrivet 3 jun 2010 18:36 Doris (Ej registrerad)
Mamma (Ej registrerad) skrev: "No Bandidos i Bromsäng" hade det stått i mailet som kommunen fått.
Vad tror avsändaren att det ska hjälpa med att bombhota skolor??
Det blir bara negativa saker på ett helt annat sätt:
Rädda, gråtande & uppskrämda barn från förskoleåldern.
Rädsla att kanske gå till skolan igen.
Vad har dom med Bandidos att göra ??????
Jag har själv barn på en av skolorna & blev JÄTTERÄDD när jag hörde om hotet.
Eftersom jag är några mil hemifrån så började jag ringa dom av barnen som har mobil för att kolla hur dom mådde, var dom & deras vänner höll hus.
Nu sitter jag här & är flygförbannad på den som skickat mailet !!!!!
VARFÖR ge sej på oskyldiga människor ???????
Är inte alla oskyldiga,utom den som skickat hotet???
Skrivet 3 jun 2010 19:02 Orolig mamma idag, vardag i morgon! (Ej registrerad)
Det var inte roligt när man ringde förskolan och ingen svarade!
Fy fan, det borde finnas mass sms sonm går ut när sånna här saker inträffar...
Skrivet 3 jun 2010 19:08 strandnära (Ej registrerad)
Detta måste väl tas på största allvar, såg flera barn som grät på skolan idag.Oh hur kan man bara säja att skolan öppnas imorgon som vanligt......
Skrivet 3 jun 2010 19:20 RM (Ej registrerad)
Allavarigt...hur orkar ni som bara bråkar med varann just nu??? Jag tycker det är hemskt det som har hänt nu och då borde vi stötta varann i stället.
Att inte ALLA föräldrar blev info och ALLA skolor i dag blev evakuverade är bedrövligt, man måste ta såna här saker på allvar. Det är barn, oskyldiga barn som har blivit utsatta för hot i dag, och den som har gjort detta borde ju förstå att det blir bara värre så som han/hon gör nu. Ok att du inte vill ha hit bandidos men som sagt så är vi en förebild för våra barn och på detta vis visar bara att det är ok att göra så här. Jag tror även att det här handlar om en vuxen, inte att det är något barn som har gjort det, med tanke på att den här personen antagligen gjort som den har gjort för att dom inte vill ha hit dom, antagligen för att han/hon är rädd för hur det ska gå för sina egna barn. Tror inte att ungdomarna tänker så mycet på att dom är på väg hit utan det är mer vi vuxna. Men att göra så här är helt och hållet FEL!
Skrivet 3 jun 2010 20:28 sandarnebo (Ej registrerad)
Hur blir det imorgon???
Mina båda barn är rädda för att gå
till skolan.
Ett barn går i ljusne i åk 6.
Ett barn på sandarne skola åk 3.
Jag som förälder ska följa med den lille till skolan imorgon. (eftersom jag är arb.lös)
Men vem ska följa med det andra barnet till ljusne.?
Ska man behöva vara hemma från jobbet och följa med för att barnet ska gå till skolan och känna sig säker??..
Läste något om att polisen hade någon IP-adress då borde det väl vara lätt att spåra, och när dom hittat den eller de som gjort detta,
ta med dom/den till varje skola för förklara sig varför i hel..te detta blev gjort.
Skrivet 3 jun 2010 21:12 BB (Ej registrerad)
Jag tycker att kommunen har skött det här exemplariskt, Ok att dom hade en lunchtimme och att mailet kom precist då. men det är ju ändå lilla Söderhamn och inte Gaza.
Har själv två småbarn i förskoleåldern och det är väl klart att man blir orolig och tar detta på allvar som förälder, men jag tycker inte att man skall klaga på hur evakureringen gick till ifrån kommunens sida. På den förskola som mina barn går tycker jag verkligen att fröknarna gjorde allt i sin makt för att skydda våra barn, all heder till Er på Kullens förskola.
Skrivet 3 jun 2010 23:14 Språkpolisen (Ej registrerad)
Jag tycker att vissa av dom som skrivit kommentarer ska följa med barnen till skolan i morgon och bättra på sina kunskaper i stavning... ;) Även om man är arg/upprörd när man skriver, så har man tid att läsa igenom och kolla stavning.
Flygförbannad? Aldrig hört talas om...
Menade du: fly förbannad (som Google säger)
Skrivet 4 jun 2010 06:33 Blyerts Pennan (Ej registrerad)
Jag tycker att vissa av dom som skrivit kommentarer,m.m.Så kan man ju uttrycka sig verbalt om man vill dela sin uppfattning till en annan i sin närhet.Jag tycker att vissa av er!används vid textning och när man inte är nöjd med sina medmänniskors stavelseförmågor.-S-
Skrivet 4 jun 2010 08:03 Jonas (Ej registrerad)
Uscha, Även om det är någon som skojjar så borde man ju inte hota alla skolor, om man inte vill ha Bandidos här så kanske den personen/personerna skulle bomhota Bandidos istället, kanske inte lika smart drag :) men då håller dom sig iaf. till saken och skrämmer inte upp en massa barn och föräldrar. Bandidos har ju inte direkt något med skolorna att göra.
bara en tanke..
Skrivet 4 jun 2010 14:53 Emma (Ej registrerad)
Det känns ju på något sätt ganska långsökt att tro att det skulle kunna vara några snorungar som ligger bakom detta. Det hela verkar lite för genomtänkt. Om man vill nå fram till så många människor som möjligt lokalt och skrämma upp dom så kan inte jag iaf komma på något smartare än detta och har svårt att tänka mig att någon yngre förmåga skulle kunna vara så uträknande. Sen hurvida det hel egentligen har någon med Bandidos att göra är ju svårt att säga. För då känns ju hela grejen helt plötsligt korkad.
Man kan ju tänka att folk är har något mot dessa mc-gäng för att de är kriminella. Men det är väl i allra högsta grad kriminellt att bombhota någon och skrämma skiten ur små barn. Så det verkar ju fel väg att gå