Dansare från hela världen i Viksjöfors
Det var ovanligt svängigt i Viksjöfors på lördagen. Uppskattningsvis 150 dansare från 20 olika länder, varav de mest långväga var från USA och Japan, kom för att delta i Dansforum.
I år var det elfte året som Dansforum arrangerades, och som vanligt inleddes dansfesten med en parad med Ovanåkers musikskola tog täten. Väl framme vid Viksjöforsbalettens stora scen vid skolan började sedan dansfesten som inramades med strålande sol och Viksjön som en vacker kuliss bakom scenen.
- Det här är ett evenemang som växer för varje år, det är jätteroligt, säger Julia Ehrstrand som varit med i Viksjöforsbaletten sedan starten.
Publiken bjöds på en sprakande show från dansare i blandande åldrar, där den gemensamma drivkraften var just dansglädje. Något som förstås smittade av sig bland publiken.
Katarina Jonsson från Gäddvik, Alfta arbetar numera som lärare på Södra Latin i Stockholm. Hon hade tagit med sina danselever till Viksjöfors och de bjöd publiken på ett smakprov från Sweet Charity.
- Alla uppskattar Dansforum. Det är opretentiöst och dansare från alla möjliga kunskapsnivåer visar vad de kan. Vi ser det här som en skolresa, säger Katarina Jonsson, som tidigare varit ledare i just Viksjöforsbaletten.
Dagens konferencier var Linus Wellander, uppvuxen i Ovanåker.

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 jun 2010 06:18 Roffe i Alfta (Ej registrerad)
Vilken positiv nyhet