Farligt vid busstationen
Relaterat
Micke Sundlöf pratar med trafikingenjören Clemens Ludvigsson om hur man kan förbättra skyltningen vid stationsområdet.Fotograf: Jan Olsson
I sommar gjorde kommunens gata/parkenhet ett försök att förtydliga var endast bussar får köra på stationsområdet.Fotograf: Jan Olsson
Skyltningen vid stationsområdet är för många förvirrande. Nu ska nya skyltar sättas upp för att komplettera de som redan finns.Fotograf: Jan Olsson
Bilar som parkerar där bara bussar, taxibilar och färdtjänsttransporter får vara och människor som springer fram och tillbaka gör arbetssituationen svår för flera busschaufförer.
– Det är stressande och jobbigt för chaufförerna, man är rädd att det ska hända en olycka.
Micke Sundlöf är själv busschaufför, han vet vad han pratar om.
– Det är folk som ska hämta nån på tåget, eller släppa av nån som ska med en buss. Men det är också många som parkerar på bussområdet när de ska på Systembolaget eller hämta pizza, säger han.
Micke Sundlöf har i egenskap av huvudskyddsombud på sin arbetsplats tagit kontakt med Arbetsmiljöverket och begärt att myndigheten ska titta på busschaufförernas arbetsmiljö. Men innan myndigheten kommer att göra något ska skyddsombuden ha ett möte med arbetsgivaren och representanter från kommunen.
På fredagen var kommunens trafikingenjör Clemens Ludvigsson på plats på stationsområdet för att kolla om det finns enklare åtgärder som kan förbättra situationen. Att skyltningen kan bli bättre och tydligare stod ganska snabbt klart och redan till veckan kommer en ny skylt att komma upp om att det är "infart förbjuden" till bussområdet. I samband med omskyltningen kommer en informationsinsats att göras då personal från kommunens gata/parkenhet kommer att finnas på plats för att prata med bilister som finns på området.




























