Majoritet för arenapengar
De borgerliga partierna och Miljöpartiet beslutade i tisdags att verka för en helhetslösning för Östernäs och därmed inte skynda fram ett beslut om kommunal medverkan i ett arenabygge. Nu vill dock åtminstone Moderaterna ge arenabolaget garantier för en snabb projektering.
Relaterat
Det ser alltså ut att bli en majoritet för den garanti som arenabolaget behöver för att gå vidare med projekteringen om nu Socialdemokraterna, Moderaterna och förmodligen också Vänsterpartiet och ytterligare något parti kan hitta en kompromisslösning till tisdag.
Men det är för tidigt i det här läget att tala om en majoritet för att kommunen ska säga ja till medverkan i själva arenabygget.
– Oppositionen föreslår precis som vi sa att man bör ta fram uppgifter på alla tänkbara investeringar på Östernäs och en flytt av omlastningsterminalen. Men vi moderater anser att det är juste att lämna en garanti till arenabolaget om kompensation om kommunen i januari säger nej till medverkan, säger oppositionsrådet Jan Hedlund (M).
Kommunechefen Nicklas Bremefors har föreslagit en garanti på 570 000 kronor som kommunen får stå för om den säger nej till medverkan i arenaprojektet när kommunen tar slutgiltig ställning i januari.
Marit Holmstrand ville på fredagen inte säga mer än att hennes parti ser positivt på projekteringen.
– Det ska också bli intressant att höra vad den nya oppositionen vill. Tänk om vi kunde enas kring ett förslag, säger Marit Holmstrand.







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 dec 2010 17:26 Fluff (Ej registrerad)
Äntligen glada nyheter! I mitt arbete som innehåller telefonkontakt med folk från hela sverige har jag ofta hört folk som känner igen Ljusdal för Bandy eller Mittia, det här behövs verkligen för orten!
Skrivet 11 dec 2010 17:51 Lisbeth.E.E (Ej registrerad)
Här har ni en till hemvändare som känner igen mig i det Putte och Evelina skriver.När jag berättade för Östgötarna att jag skulle flytta till Ljusdal kände så gott som alla till orten genom bandyn eller Mittia-mässan.Satsa på Ljusdal och bygg arenan NU! Det kommer att löna sig.
Skrivet 11 dec 2010 18:59 MD (Ej registrerad)
Så då är vi alla fall överens om att det här är ett skrytbygge. Synd att vi som hellre ser att kommunen satsar på bättre samhällsservice (gatulysen någon?) tvingas betala för att ni ska kunna åka runt och skryta.
Skrivet 12 dec 2010 07:08 Baksmällan.... (Ej registrerad)
Man kan ju hoppas att det blir de skrytsamma Ljusdalingarna som blir de som får öppna plånboken för detta hybrisprojket och alla de andra slipper?
Skrivet 12 dec 2010 11:31 naivt (Ej registrerad)
om bandyn är så bra för ljusdal varför är då ljusdal fortfarande en glesbyggd och befolkningsnivån bara blir sämre. att sedan tro att en hall skulle hjälpa byggden att dra hit folk är lite naivt. de finns för många hallar i sverige idag
och därför kommer ljusdal med sin lilla bubbla till hall få en stor konkurrens av övriga sverige.
Skrivet 12 dec 2010 12:46 fundersam (Ej registrerad)
Vad händer med en eventuell arena om inte cupen eller mittia finns här i ljusdal längre.Borde man inte se till att få ett långtids kontrakt på dessa evenemang? Bygg gärna en arena men se till så att det blir så bra som möjligt.Man behöver se till så att det blir en tillgång för ljusdal inte en belastning.
Skrivet 12 dec 2010 16:44 föddouppvuxen (Ej registrerad)
En fullständigt bedrövlig politik!
Tjänstemän och politiker som ej kommit ur sandlådan bidrar till en total "flopp" för kommuninvånarna. Kan ej tänka mig att flytta tillbaks igen där de barnsliga männen regerar i bygden.
Skrivet 12 dec 2010 19:25 Ja till hallen (Ej registrerad)
Om det byggs en bandyhall i Ljusdal är jag säker på att Ljusdals Bandyklubb snart tar steget upp i Elitserien. Och eftersom det sänds allt fler bandymatcher i TV så kommer det att sändas även från hallen i Ljusdal. Men då kan väl bakåtsträvarna som inte vill se något positivt från Ljusdal stänga av sina TV-apparater.
Skrivet 12 dec 2010 20:07 Edsbybo (Ej registrerad)
En Hall(arena) ska ni ha i Ljusdal.Tycker ni har mycket arrangemang på somrarna.De arrangemangen skulle ni kunna ha i arenan,om den rymmer 4-5000 personer,och om det regnar,så är det en fördel.Det behöver inte alls att vara dyrt att hyra.Ta ut 20 kr per person i varje hemmamatch,och lägg det till arenabygget.I Edsbyn är det ingenting på somrarna.Enda är ungdomsskolan tre veckor.
Skrivet 12 dec 2010 20:12 Civilekonomen (Ej registrerad)
Jag talar också med folk runt om i sverige sen 10 år tillbaka hittils har 2 hört talas om ljusdal (en var från söderhamn)så glöm att ljusdal är "känt"!
Det blir nu möljligtvis ökänt när arenan går omkull och kommunen blir pank. Ni entusiaster kan betala hela kallaset själva tycker jag, går det bra unnar jag er all vinst, be my guest! Men ta inte mina skattepengar till detta, vi är en liten kommun och arenan kommer att dränera kommunen på pengar, ingen bryr sig om bandy (i alla fall inte majoriteten av kommuninnevånarna). Det går inte runt för lekerol och göransson arenorna där det finns befolkningsunderlag, den arena som fanns i kupolen i borlänge fick de lägga ner och bygga butiker i trots evenemang som tex Sarah Brihgtman, vilka ska spela i Ljusdal? Smalare än Tord för tusende gången.
Nä, det är skillnad på verklighet och drömmar, varför ska vi skattebetalare pyttsa in 400kr/skalle/år i underhåll? (8 mille/20000inv.) detta plus initiala kostnader!
Skrivet 12 dec 2010 20:12 //Putte (Ej registrerad)
Det är helt klart mycket pengar som det handlar om. Och att finansiera detta "skrytbygge" är inte lätt. Mitt stöd har Arena-gruppen iaf. Jag vill tro på min hembygd och tro att folk som bor här också vill se possitiva förändringar! Jag vet inte om arenan är vad som behövs för Ljusdal eller inte. Det jag däremot vet är att om det inte blir någon Arena så är iaf en sak säker. Ingen mer World Cup... Vad detta kan få för betydelse för Ljusdal i långa loppet kan man bara spekulera i. Men jag tror att det kan vara, som någon uttryckte sig, "spiken i kistan" för Ljusdals del om så blir fallet. Självklart vill väl ingen att något annat ska prioriteras mindre, för att det byggs en arena. Allt i kommunen och byggden är lika viktigt! Även våra småbyar. Om våra politiker sköter sina kort rätt, så anser jag att detta inte bör vara några bekymmer. Låt hela kommunen leva och satsa på saker som är viktiga! Jag är för en arena och hoppas att jag inte är ensam om att stödja detta projekt!
Skrivet 12 dec 2010 20:17 Vill inte ha arena, vill ha gatljus... (Ej registrerad)
Ja till hallen (Ej registrerad) skrev: Om det byggs en bandyhall i Ljusdal är jag säker på att Ljusdals Bandyklubb snart tar steget upp i Elitserien. Och eftersom det sänds allt fler bandymatcher i TV så kommer det att sändas även från hallen i Ljusdal. Men då kan väl bakåtsträvarna som inte vill se något positivt från Ljusdal stänga av sina TV-apparater.
Blir LBK bättre om de får spela inomhus ?
Det har ju funkat bra i edsbyn, nä just nä det har det ju inte...
Kanske ett tips till alla andra sportutövare, kanske Svenska skidlandslaget också blir bättre om de får en arena ?
Skrivet 12 dec 2010 21:59 Färilabo (Ej registrerad)
Som det låter på en del här borde sloganen bytas ut från " I Ljusdal är det mörjligt, till I Ljusdal är allt omöjligt. Sluta tänk bakåt o tänk framåt istället. Tänk på att det är en hall för alla möjliga event och säkerligen kan fler områden kommas på att kunna nyttja och tjäna pengar på den. Skörp er Ljusdalingar.
Skrivet 13 dec 2010 08:06 Kson (Ej registrerad)
Vill inte ha arena, vill ha gatljus... Hur menar du nu att det inte har funkat i Edsbyn? Efter att dom fått sin hall så vann dom 5 raka sm-guld, då tycker i alla fall jag att det har funkat över all förväntan. Kolla upp fakta innan du kommenterar. Ja till Arenan!
Skrivet 13 dec 2010 08:48 BYGG ! (Ej registrerad)
BYGGBYGGBYGG
Artisterna och bokningsarrangörerna står på på kö, äntligen kan man se AC/DC, Madonna o MTV Galan på plats i isladan på Östernäs. Kylan?, inga problem, i Ljusdal har vi skoteroveraller! Och helt plötsligt har kommunens låglöneavlönade invånare fått förnyad köpkraft då lönerna rusar i taket!
Riktigt spännande må ja säga....
Skrivet 13 dec 2010 09:48 IA (Ej registrerad)
Tänkte döpa mina hemtrakter till Mörkdal, men det ser nu lite Ljusare ut...
Men matchen är inte över förän domaren blåst av....
Att säga NEJ till Arenan är att säga NEJ till Word CUP...det känns urbota Dumt....
Till slut jag vill behålla ortsnammnet Ljusdal....
Ingvar Klaesson Söderhamn
Skrivet 14 dec 2010 06:39 FD Edsbybo FD Ljusdalsbo FD Leksandsbo (där det också gick åt pipan efter arenabygge) (Ej registrerad)
Kson (Ej registrerad) skrev: Vill inte ha arena, vill ha gatljus... Hur menar du nu att det inte har funkat i Edsbyn? Efter att dom fått sin hall så vann dom 5 raka sm-guld, då tycker i alla fall jag att det har funkat över all förväntan. Kolla upp fakta innan du kommenterar. Ja till Arenan!
Kom verkligen alla vm guld efter arenan byggande?
Beror inte vm guld på att de hade bra spelare och inte på lokalen?
Nu har de arena men vinner ändå inte, hur förklarar du det?
Har du varit till edsbyn på senaste och upplevt den "kommers" som uppståt pga att de har en arena? Nä, edsbyn är ännu dödare än det var för 10 år sen.
Dataaffären, guldbutiken, Edmarks, Tvbutiken, en av blomsteraffär m.fl. är nedlagda...
Varför är det nu helt livsavgörande för ljusdals framtid att man ska ha en arena med undanflykten att bandylaget behöver den, hur många dagar är det match ? 20 dagar per år? Är det värt 100 miljoner + 8 milj. underhåll/år, jävligt dyra dagar det! Kan vi inte göra så här istället vi hyr arenan i Edsbyn de dagar ni vill spela boll och så får ni vara inne och leka, om ni skulle råka bli intevjuade när ni tagit vm guld eller vad ni är ute efter kanske ni kan ljuga och säga att ni är i ljusdals arenen fast ni är i edsbyn, jag lovar jag ska inte skvallra...
Skrivet 14 dec 2010 10:25 BJ (Ej registrerad)
Kson (Ej registrerad) skrev: Vill inte ha arena, vill ha gatljus... Hur menar du nu att det inte har funkat i Edsbyn? Efter att dom fått sin hall så vann dom 5 raka sm-guld, då tycker i alla fall jag att det har funkat över all förväntan. Kolla upp fakta innan du kommenterar. Ja till Arenan!
FD Edsbybo FD Ljusdalsbo FD Leksandsbo (där det också gick åt pipan efter arenabygge) (Ej registrerad) skrev: Kom verkligen alla vm guld efter arenan byggande?
Beror inte vm guld på att de hade bra spelare och inte på lokalen?
Nu har de arena men vinner ändå inte, hur förklarar du det?
Har du varit till edsbyn på senaste och upplevt den "kommers" som uppståt pga att de har en arena? Nä, edsbyn är ännu dödare än det var för 10 år sen.
Dataaffären, guldbutiken, Edmarks, Tvbutiken, en av blomsteraffär m.fl. är nedlagda...
Varför är det nu helt livsavgörande för ljusdals framtid att man ska ha en arena med undanflykten att bandylaget behöver den, hur många dagar är det match ? 20 dagar per år? Är det värt 100 miljoner + 8 milj. underhåll/år, jävligt dyra dagar det! Kan vi inte göra så här istället vi hyr arenan i Edsbyn de dagar ni vill spela boll och så får ni vara inne och leka, om ni skulle råka bli intevjuade när ni tagit vm guld eller vad ni är ute efter kanske ni kan ljuga och säga att ni är i ljusdals arenen fast ni är i edsbyn, jag lovar jag ska inte skvallra...
Du har så lite koll på idrott att jag inte ens orkar kommentera allt :)
Skrivet 14 dec 2010 13:15 Northking (Ej registrerad)
Mr Nokoll. Vm guld och sm guld verkar vara samma sak för den bakåtsträvande personen och den har nokoll på sport. Ingen "negativ" verkar kunna ärligt svara om det är positivt för kommunen, om det vore gratis och bygga är det positivt med en hall då??
Skrivet 14 dec 2010 14:20 Ljusdalsbo (Ej registrerad)
Jag börjar bli så dj...a trött på alla okunniga människor, t.ex insändaren "f.d Edsbybo, f.d Ljusdalsbo, f.d Leksandsbo...".
Han skriver "...är det värt 100 miljoner + 8 milj/år i underhåll per år.
Den siffran är grovt felaktig.
I den årliga kostnad som har presenterats (oavsett om den är 8 milj/år eller mer eller mindre, så ingår kapitalkostnaden för själva investeringen.
Är det så dj...a svårt att förstå ?