Vattenäventyr i Ramsjö
Ramsjö har som enda ort i kommunen numera två vattenrutschbanor.
Relaterat
Vattenrutschbanan på Hennans camping är längre inte ensam bland utomhusbaden i kommunen sedan campingplatsen i Ramsjö nu har fått sin nya attraktion.
Tidningen var med på fredagen när ägaren Dan Jönsson och hans medarbetare Peter Jonsson tog premiärturen utför en varsin av de tre vattenrutschbanorna.
– Det gick fort, berömmer Peter Jonsson.
Dan Jönsson räknar med att premiären för allmänheten hålls måndag eller tisdag och blir då en ny attraktion i Ramsjöveckan.
Själva vattenrutschbaneanläggningen kommer från Jyväskylä i Finland där Hennanbon Jorma Vesterinen och Ramsjöbon Pentti Bäckman starkt bidragit till flytten. I Ramsjö har också Peter Jonsson och Kent Stockzell dragit ett tungt lass för att byns camping ska få en ny publikmagnet. Duken som bildar poolen där åkarna landar har Dan Jönsson köpt från Polen.
När anläggningen provkörs finns också Torsten Båvhammar från Malmö, som är sommarboende i Ramsjö, på plats. Han driver ett järnvägssäkerhetsföretag med uppdrag i 48 länder och har sponsrat den nya vattenrutschanläggningen. Det är ytterligare ett bevis på intresset för den.
– Jag är oerhört nöjd över de insatser som har gjorts för att det här ska gå vägen. Det här blir ett lyft för campingen kanske får gästerna att stanna lite längre, säger Dan Jönsson som också välkomnar vanliga dagbesökare.



































