Frukostmöten löser problemen i Järvsö
Relaterat
Tisdag morgon klockan halv åtta. Det betyder frukost på Järvsöbaden för turismföretagarna i Destination Järvsö. Så har det varit varje tisdag i två och ett halvt års tid.
– Vi är aldrig under tio och som mest har det varit 40 deltagare, berättar Inger Ångström på Järvsöbaden.
Här ventileras frågor i stort och i smått. Det blir gärna så att ett diskussionsämne leder in på nya stickspår och så är diskussionen i full gång.
En helt ny aktivitet som kan bli verklighet redan i sommar är matvandringar.
– Vi arrangerar en guidad vandring och mitt i skogen möts deltagarna av dukade bord med vita dukar. Där serverar vi lokal mat av lokala råvaror. Det här vänder sig i första hand till 55+ med gott om pengar, berättar Britta Käller på Svea Britas kök.
Med den mängd av aktiviteter som ständigt finns i Järvsö är risken för kollisioner uppenbar. Hur ska en arrangör veta vad andra arrangörer har för planer?
– Jag jobbar just nu med att bygga ett system där vi använder den internetbaserade Googlekalendern. Här ska alla företagare och arrangörer få sin inloggning och lägga in evenemangen, berättade Maja Frost på turistbyrån.











































