Alla tillsammans: Billigare examen med förberedelser
Med avslutningar som duggar tätt är maj och juni en kostsam och intensiv tid för många barnfamiljer.
– Jag planerar lång tid i förväg. Jag måste ju, säger sjubarnsmamman Barbro Nordén-Åberg.
Relaterat
Med sju barn mellan 21 och 8 år har Barbro Nordén-Åberg i Bollnäs fullt upp i avslutningstider. Tredje dottern Sabina tar studenten från estetiska programmet nästa år. Redan under årets rea laddar mamma Barbro upp med examensgrejer som band att hänga om halsen och annat som går att köpa i förväg.
När äldsta dottern Sanna tog studenten lånade hon klänningen av en släkting, som även fixade hennes hår. När det var dags för näst äldsta dottern, Sofia, beställde de klänningen från Kina via internet.
– Det gick på någon hundralapp. Man fick ange mått och hur man ville ha den, med eller utan axelband och vilken färg, säger Barbro Nordén-Åberg.
De fyra yngsta barnen går ännu på Nyhamre skola. Simon slutar sexan, Samuel slutar fyran och tvillingarna Simona och Selina slutar tvåan. Eftersom skolan har gemensam avslutning för alla klasser så blir det enkelt att hinna med att fira alla yngsta barnen samtidigt.
I källaren har Barbro Nordén-Åberg en buffert – ett förvaringsrum fullt med presenter som hon köpt på marknader och reor. Där väljer hon ut något som passar när det är dags ur de olika lådorna.
– Det skulle inte funka att springa dagarna före, vare sig ekonomiskt eller praktiskt. Att stressa är ju inget roligt heller, säger hon.
Inte nog med att hon har sju barn, syskonbarnen ska också uppvaktas. Men även om de vet om att lådorna finns där så låter barnen bli att snoka. I alla fall vad mamma vet.
– Kompisarna säger "tänk om jag kunde göra som du", men det blir inte så. Jag måste verkligen, säger hon.
16 500 kronor kostar ett genomsnittligt studentfirande i år, enligt en undersökning som organisationen Svensk handel har gjort.
– Fruktansvärda siffror. Det här har ju dragit iväg för mycket. Det verkar inte stanna upp heller utan snarare accelerera, säger Ingrid Larsson, konsumentrådgivare vid Bollnäs kommun.
Långt ifrån tider då man helst skulle krypa ut bakvägen från sin gymnasieskola, konstaterar hon. Men långt ifrån alla familjer har en månadslön till övers att lägga på sin examensfirande son eller dotter.
– Många ungdomar vet hur situationen i familjen är och kanske avstår för att de är lojala. De kanske säger att "jag vill ändå inte gå på den där balen", säger Ingrid Larsson.
Alla vuxna har ett ansvar att sätta ner foten, menar hon, för att inte den ekonomiska pressen ska bli för stor. Men att ens prata om det kan vara svårt, fortfarande är det tabubelagt att inte ha råd. Ansvaret ligger kanske därför på dem som har råd, att också gå i spetsen för att ha en mer realistisk syn på vad som är rimligt och genomförbart.
Att ta upp frågan på lektionerna, kanske redan under andra året på gymnasiet, skulle kunna öka medvetenheten kring hur mycket pengar som verkligen går åt. Att slutsumman kanske blir större än vad man tänkt sig och vad man annars hade kunnat göra för de pengarna.
Det finns många sätt att dra ner på kostnaderna. Man kan fixa varandras hår och smink, köpa balklänning på second hand,
– Det borde vara fler som gör det till en sport att se hur billigt man kan få det, säger hon.
Stora bröllop och 50-årsfester kostar också pengar, men då är man vuxen och kan ha sparat ihop pengar till just det tillfället.
– Studenten är en tuff händelse i livet. Det ska vara roligt och lustfyllt men det finns ju en baksida. Jag vet inte hur man fixar det här om man ska vara ärlig. Säkert otroligt tufft för många familjer, säger Ingrid Larsson.


































