Lördag 31 juli 2010

Ljusdal Söderhamn Nordanstig Ovanåker Hudiksvall Bollnäs   Lunchguiden
Familj Resor Bostad Köp och Sälj Motor Jobb Lokus Lägg in annons

Hudiksvall C

Hudiksvall C
Publicerad 18 maj 2009
Textstorlek 1 2 3
Magnus Larsson, vd i Fiberstaden AB i Hudiksvall.

Magnus Larsson, vd i Fiberstaden AB i Hudiksvall.

Fotograf:
Ulf Borin/arkiv

Hudiksvall på världskartan

Gunillaprojektet har startat. Hudiksvalls kommun och Ericsson ska göra Hudiksvall till ett fiberoptiskt centrum, som ska ge eko över hela världen.

Relaterat

Fakta

Förebild i EU

Sedan 1990-talet har cirka 100 miljoner kronor investerats i bredbandsnätet i Hudiksvall. Cirka 95 procent av invånarna har tillgång till bredband. Hudiksvall har lyfts fram som en förebild i EU-sammanhang.

Projektet startade 30 januari 2008. Då har Gunilla namnsdag och projektet döptes till Gunillaprojektet.

Investeringen i stadsnätet är 71 miljoner kronor under sju år, Ericsson investerar 16 miljoner kronor i nätet och fiberoptiska utbildningar köps för 19 miljoner kronor.

– Hudiksvall får en referensanläggning för fiberoptik för hela världen, säger kommunalrådet Sven-Åke Thoresen (S). Ericsson valde mellan Singapore och Hudiksvall och det blev Hudiksvall. Företag från hela världen kommer att besöka Hudiksvall och det kommer att skapa mycket utveckling i kommunen. Vi investerar i fiberoptik i kommunen även under dåliga tider. Vi fortsätter med investeringarna. Gunillaprojektet får en stor hävstångseffekt. Fibersatsningen är vårt huvudutvecklingsspår för kommunens framtid.

"Det här är första gången som Ericsson har tagit på sig både expansion och verksamhet i ett stadsnätverk. Hudiksvalls fiberoptiska system har gjort staden till ett centrum för global forskning och vetenskapiga studier", skriver Ericsson i sitt pressmeddelande.

– Ericsson tar ytterligare ett steg genom att leverera nästa generations stadsnät för konkurrenskraftig it-struktur för öppna nätverk, säger Mikael Bäckström, vd för Ericsson i Norden och Balticum.

Projekttiden är på sju år och förutom Ericsson och Hudiksvalls kommun så deltar även Zitius AB, Fiberstaden AB och Hudiksvallsbostäder AB.

I mars i år uppstod det diskussion om kommunens medverkan i Gunillaprojektet. Det finns nämligen en risk att kommunen får en kostnad på två miljoner kronor per år i fem år om inte satsningen går enligt planerna. Om det går som planerat ger projektet en vinst på 5,5 miljoner kronor.

Projektet siktar på att ha 10000 privatkunder och 1000 företag anslutna inom ett år. Anslutningsavgiften blir 10000 kronor.

Publicerad 18 maj 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 18 maj 2009 19:55 Kalle Kanin

HAHAHAHA!!!
Kan någon skicka mig ett brev när denna "otroliga" satsning skapat mer än 20 jobb i Hudiksvall. Om det skapas jobb blir det nog utanför Hälsingland.

Skrivet 20 maj 2009 21:33 Örjan Larsson (Ej registrerad)

Det är iaf mer fibersatsning än Telenor och Tele2 verkar vilja göra de nästa fem åren.....

Innehåll

Berätta vad som händer nära dig

Du kan själv rapportera om vad som händer hos dig.

På HelaHälsingland kan du medverka med dina egna bilder, artiklar och filmer.

Anmäl dig nu på MinSida och på en minut är du igång.

Annat innehåll


Läs Pdf-tidningen!

Här kan du läsa dagens HT som Pdf.

Din webbläsare stöder inte flash!

Sök på Hudiksvall

Senaste inloggade Min Sida

Inloggade senaste timmen: 3

  1. Mikael Granlund senman68
  2. pera
  3. Lennart  Persson SPF 0026 TRÖNÖ
  4. Stefan Larsson Brynäs IF
  5. Stig Jonsson KAJ
  6. Hans Fryklund Hans Fryklund
Reseguiden
Hälge

Evenemangskalenderlista - Hudiksvall

Visa alla/dölj alla
I veckan
Utställningar

Utställning av Lisette Boman och Lisa Andersson

Strömbacka Brukscafé , Bjuråker

Målningar av Lisette Boman och Lisa Andersson.

Pågår till 29 Aug 12:18
Arrangör: Strömbacka Brukscafé
Pågående i veckan
Hantverk

Konst och hantverksutställning, loppis

Dalbogården , Näsviken

Utställning med lokala hantverkare och loppis på  Dalbogården i Forsadalen mellan Näsviken och Norrbo.

Öppet Juli månad + första helgen i Augusti under fredag, lördag och söndag klockan 12.00 - 17.00.

Pågår till 1 Aug 17:00
Arrangör: Dalbogårdens hantverkare
I veckan
Utställningar

KONST I PIRJOS ATELJE

Svartstubacken 6 , Delsbo

MÅLERI KERAMIK RAKU TEXTIL

Utställning  hemma på logen och min atelje .

Välkomna!!!

Pågår till 15 Aug 17:00
Pågående i veckan
Teater

Elsa och den elaka trollkarlen

Mellankvarn , Hudiksvall

Teater Millicent i samarbete med Teater Humlan sätter  upp familjeföreställningen Elsa och den elaka trollkarlen vid Mellankvarn i Delsbo. Teatern spelas i en spännande miljö inne på kvarnlogen. Är vi riktigt tysta kan vi höra kvarnforsen susa förbi utanför. Föreställningen är c:a 45 minuter lång.

Pågår till 1 Aug 18:00
Arrangör: Teater Humlan Teater Millicent
Åldersgräns: Från 3 år
Biljettpris: 160:- vuxen 130:- barn inkl. FIKA
Din webbläsare stödjer inte flash

Kontaktinformation

HelaHälsingland.se är en tjänst från Hälsingetidningar AB
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
Tipsa oss!

Har du en nyhet eller en bild som skulle platsa på HelaHälsingland?
Enklast och snabbast får du ut nyheten via MinSida. Klicka på länken nedan för att komma till MinSida
Du kan också lämna ett tips till webbredaktionen via mejl.

Mer om HelaHälsingland.se

Kontakt: redaktion@helahalsingland.se


 
        RSS   - Nyheter direkt till dig

        Vad är RSS - en kort förklaring

         Hälsingland Bollnäs Hudiksvall Ljusdal Nordanstig
         Ovanåker Söderhamn Ledare Sport

        Copyright och upphovsrätt
        HelaHälsingland.se
        Chefredaktör och ansvarig utgivare: Mats Åmvall
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen