TV: Framtidens skridskostjärnor
Piruetter, balansövningar och koordination. När man tränar konståkning gäller det att ha koll på både armar och ben.
För fjärde året i rad anordnar Bollnäs konståkningsklubb ett sommarläger för barn och ungdomar.
Men det finns en skillnad – nu integreras även flyktingbarn.
Relaterat
Trots att det fortfarande bara är början av augusti råder det full aktivitet i Bollnäs ishall. Monica Palmér sitter i kafeterian tillsammans med Marie Stenberg som arbetar som lärare i förberedelseklassen på Alfta skola. Och det är mycket tack vare dem som konståkningsklubben numera driver två integreringsprojekt.
- Vi hade länge funderat på hur vi kunde få med oss invandrarbarnen. Alla vet ju att idrott förenar. Man träffar kompisar, lär sig språket och kanske får vänner för livet. Därför bestämde vi oss till slut för att söka EU-bidrag, säger Monica Palmér.
Förra hösten fick de runt 80 000 kronor av Leader Hälsingebygden och ytterligare 20 000 av Idrottslyftet och kunde köra igång. De började med att klubbens tränare Elena och Galina Kozneva utbildade tio ungdomar som kunde hjälpa till på isen. Därefter erbjöds alla Somaliska barn som kommit till Alfta som kvotflyktingar att delta i konståkningsskolan.
Responsen blev stor och sedan dess har en rad somaliska barn tränat konståkning en gång i veckan. Nu, på sommarlägret i Bollnäs, är elva av de tjugo barnen i skridskoskolan från Afrika. Därutöver finns tre grupper till för dem som har kommit en bit på vägen i skridskoåkningens ädla konst.


























