24 nya jobb i vårdföretag
18 nya boendeplatser i nyrenoverade lokaler – och 24 nya jobb – invigdes på Heden-området i Bollnäs på tisdagen.
Hedens omvårdnadscenter AB utökar nu sin verksamhet med boendeenheterna Solheden och Björkheden.
Hedens omvårdnadscenter startades 1997 av Berit Björklund och Jörgen Forsblom, som båda hade arbetat vid landstingets psykiatriska kliniker på samma område. Vid starten hade företaget sex boendeplatser och sex anställda – och målsättningen att ge människor med psykiska funktionshinder, som har svårt att klara vardagen på egen hand, hjälp till ett värdigt liv.
Sedan dess har företaget vuxit successivt och har nu 56 boendeplatser i Bollnäs – varav några är utslussningsboenden på Gärdet/Hamre-området.
- För ett år sedan hade vi 38 platser, sa verksamhetschefen Jon Schöning när han hälsade de inbjudna gästerna välkomna till invigningen av de två nya enheterna.
Inflyttningen i det ena våningsplanet började i januari – och i mars börjar inflyttningen successivt också i det andra.
I dag är det Bollnäs kommun som äger de tidigare sjukhuspaviljongerna på Heden och har byggt om lokalerna för hyresgästens räkning. Våningsplan, där det förr fanns 30 sjukvårdsplatser, är nu ombyggda till nio lägenheter.
620 personer sökte jobb på Hedens omvårdnadscenter i samband utbyggnaden – och 24 har anställts.






































