Söndag 1 augusti 2010

Ljusdal Söderhamn Nordanstig Ovanåker Hudiksvall Bollnäs   Lunchguiden
Familj Resor Bostad Köp och Sälj Motor Jobb Lokus Lägg in annons

Insändare

Insändare
Publicerad 28 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Gynna aktiva transporter för hälsans skull

Hälften av alla bilresor är kortare än fem kilometer och en stor del är onödiga – man skulle komma fram snabbare med cykel, alternativt gång eller kollektivtrafik, och samtidigt må bättre.

Relaterat

Klimatet står i fokus inför det kommande toppmötet i Köpenhamn. Hälsofrämjande aktiviteter kan faktiskt vara en del av lösningen i klimatfrågan. Men idag sker arbetet med att nå Sveriges klimatmål och arbetet med folkhälsan i två skilda spår, med få beröringspunkter. Det finns mycket att vinna på att föra samman dessa spår. Den 25 november anordnar vi ett seminarium i riksdagen för att staka ut viktiga lösningar för ökad hälsa och bättre miljö.

Åttio procent av befolkningen över 30 år är otillräckligt fysiskt aktiva varav 15–30 procent är helt fysiskt inaktiva. Att få befolkningen mer aktiv borde vara en prioriterad fråga för riksdag och regering. Ökad fysisk aktivitet minskar statskassans kostnader för sjukskrivningar och gynnar arbetsgivaren i form av friskare personal och minskat produktionsbortfall. Studier från Köpenhamn visar att de som cyklar till jobbet har lägre förtida dödlighet än de som tar bilen. En liknande studie i Skellefteå visar minskad risk för akut hjärtinfarkt hos regelbundna cyklister. Även den som åker kollektivt rör sig i snitt fyra gånger längre per dag än den som tar bilen.

Hälften av alla bilresor är kortare än fem kilometer och en stor del är onödiga – man skulle komma fram snabbare med cykel, alternativt gång eller kollektivtrafik, och samtidigt må bättre. Alltså kan fysisk aktivitet utformas så att den innebär att de klimat-, miljö-, buller- och trängselproblem som bilen ger upphov till minskar.

För att vända trenden med bilåkning till jobbet krävs att riksdagen inför transportneutrala reseavdrag. I dagsläget får man milersättning om man tar bilen, men inte om man cyklar eller tar bussen till jobbet. Det är även skattefritt att ge anställda ett gymkort så att de kan trampa motionscykel, men att ge de anställda en riktig cykel att trampa till och från jobbet på betraktas som en löneförmån. Var i ligger logiken i detta?

En annan viktig åtgärd är att låta anställda och förtroendevalda vid riksdagen och regeringskansliet föregå med gott exempel. Riksdagen som arbetsgivare bör därför ge sina medarbetare förutsättningar att välja andra transportsätt än bilen. I dagsläget prioriterar riksdagen miljötaxi, vilket är bra, men de anställda har inte cyklar till sin disposition. Inte heller erbjuds de anställda i riksdagen månadskort för att resa med Stockholms Lokaltrafik eller abonnemang på Stockholms lånecyklar.

På det kommande klimattoppmötet i Köpenhamn är Sverige som EU:s nuvarande ordförandeland den som för EU:s talan. Visst borde vi då vara ett föregångsland med en laggstiftning utformad på ett sådant sätt att den både gynnar miljö och hälsan?

Jakob Lagercrantz

ordförande i Gröna Bilister

Anna Hertting

ordförande Sjukgymnastförbundet.

Publicerad 28 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Senast nytt Åsiktstorget

Hälge
Reseguiden

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Nyheter

Inga artiklar har skapats ännu

Sport

Inga artiklar har skapats ännu

Nöje & kultur

Inga artiklar har skapats ännu

Augusti 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.  
  6.  
  7. 1
  8. 2
  9. 3
  10. 4
  11. 5
  12. 6
  13. 7
  14. 8
  15. 9
  16. 10
  17. 11
  18. 12
  19. 13
  20. 14
  21. 15
  22. 16
  23. 17
  24. 18
  25. 19
  26. 20
  27. 21
  28. 22
  29. 23
  30. 24
  31. 25
  32. 26
  33. 27
  34. 28
  35. 29
  36. 30
  37. 31
  38.  
  39.  
  40.  
  41.  
HelaHälsingland.se är en tjänst från Hälsingetidningar AB
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
Tipsa oss!

Har du en nyhet eller en bild som skulle platsa på HelaHälsingland?
Enklast och snabbast får du ut nyheten via MinSida. Klicka på länken nedan för att komma till MinSida
Du kan också lämna ett tips till webbredaktionen via mejl.

Mer om HelaHälsingland.se

Kontakt: redaktion@helahalsingland.se


 
        RSS   - Nyheter direkt till dig

        Vad är RSS - en kort förklaring

         Hälsingland Bollnäs Hudiksvall Ljusdal Nordanstig
         Ovanåker Söderhamn Ledare Sport

        Copyright och upphovsrätt
        HelaHälsingland.se
        Chefredaktör och ansvarig utgivare: Mats Åmvall
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen