Söndag 1 augusti 2010

Ljusdal Söderhamn Nordanstig Ovanåker Hudiksvall Bollnäs   Lunchguiden
Familj Resor Bostad Köp och Sälj Motor Jobb Lokus Lägg in annons

Debatt

Debatt
Publicerad 18 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Lägre ingångslöner ger fler ungdomsjobb

Ungdomsarbetslösheten är högre i Sverige än i de flesta jämförbara länder. Under det tredje kvartalet var 22,2 procent av 15-24 åringarna utan jobb. Situationen kräver nya lösningar.
I Centerpartiet är vi övertygade om att vi kan lära oss mycket från länder som har lyckas bättre med arbetslösheten i Europa. I till exempel Danmark och Nederländerna är betydligt färre unga utan jobb. I dessa länder är arbetsmarknadslagstiftningen betydligt mer liberal med flexiblare arbetsrätt och lägre ingångslöner. Det finns även en tydlig koppling mellan skola och näringsliv.

Relaterat

I Centerpartiet har vi en rad åtgärder för att hjälpa unga människor in på arbetsmarknaden med tonvikt på arbetsrätten som ungdomsavtal och förändringar av Las. Vi kompletterar nu med förslag som rör det andra stora problemet: ingångslönerna. Inom forskarsamhället finns en stor samstämmighet kring att höga ingångslöner bidrar till större arbetslöshet. Den som inte har arbetserfarenhet och meriter är inte lika attraktiv att anställa som den med arbetserfarenhet och meriter.

I Sverige ligger ingångslönerna i genomsnitt på 61 – 71 procent av medianlönen. Det är bland de högsta nivåerna i världen. Visserligen ligger även danska lägstalöner högt, men i Danmark har många unga en väg in på arbetsmarknaden genom lärlingsanställningar som innebär betydligt lägre startlöner. Centerpartiet vill därför ge unga människor rätt till en helt ny form av avstampsanställningar.

Just nu pågår en utredning som ska möjliggöra för ungdomar att bli anställda som lärlingar då de genomgår gymnasial lärlingsutbildning. Detta kommer att underlätta betydligt för unga att skapa sig kontakter med arbetsmarknaden.

Nu är det emellertid så att arbetslösheten är omfattande även för personer med mer teoretiska utbildningar. Vi vill därför göra det möjligt för alla som genomgått en utbildning (högstadiet, gymnasiet eller högskolan) att teckna ett speciellt anställningsavtal med en lägre ingångslön.

Inom tolv månader från det att någon har avslutat studier på grundskolenivå, gymnasienivå eller högskolenivå ska denne ha rätt att teckna ett avtal, under högst ett år, med minst 2/3 av lönen inom avtalsområdet.

Avstampsjobb sänker trösklarna in på arbetsmarknaden betydligt. De gör det lättare för framför allt ungdomar att skaffa sig den arbetslivserfarenhet de så ofta saknar idag. Visst innebär det en lägre lön, men de ökar chansen att få en högre på sikt. Dessutom är det bättre att ha en låg lön än ingen alls. Det handlar om att få in en fot på arbetsmarknaden.

I Centerpartiet är vi övertygade om att det bästa sättet att höja sin produktivitet och anställningsbarhet faktiskt är att få prova på ett arbete.

Annika Qarlsson (C)

Riksdagsledamot och arbetsmarknadspolitisk talesperson

Annie Johansson (C)

Riksdagsledamot och ungdomspolitisk talesperson

Publicerad 18 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 24 nov 2009 17:10 lennarth (Ej registrerad)

Även att alla som är 65 år går i pension...
ger jobb åt de unga.

Innehåll

Skriv din debattartikel

Vilken tidning vill du att debattartikeln publiceras i? *


Annat innehåll

Senast nytt Åsiktstorget

Hälge
Reseguiden

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Nyheter

Inga artiklar har skapats ännu

Sport

Inga artiklar har skapats ännu

Nöje & kultur

Inga artiklar har skapats ännu

Augusti 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.  
  6.  
  7. 1
  8. 2
  9. 3
  10. 4
  11. 5
  12. 6
  13. 7
  14. 8
  15. 9
  16. 10
  17. 11
  18. 12
  19. 13
  20. 14
  21. 15
  22. 16
  23. 17
  24. 18
  25. 19
  26. 20
  27. 21
  28. 22
  29. 23
  30. 24
  31. 25
  32. 26
  33. 27
  34. 28
  35. 29
  36. 30
  37. 31
  38.  
  39.  
  40.  
  41.  
HelaHälsingland.se är en tjänst från Hälsingetidningar AB
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
Tipsa oss!

Har du en nyhet eller en bild som skulle platsa på HelaHälsingland?
Enklast och snabbast får du ut nyheten via MinSida. Klicka på länken nedan för att komma till MinSida
Du kan också lämna ett tips till webbredaktionen via mejl.

Mer om HelaHälsingland.se

Kontakt: redaktion@helahalsingland.se


 
        RSS   - Nyheter direkt till dig

        Vad är RSS - en kort förklaring

         Hälsingland Bollnäs Hudiksvall Ljusdal Nordanstig
         Ovanåker Söderhamn Ledare Sport

        Copyright och upphovsrätt
        HelaHälsingland.se
        Chefredaktör och ansvarig utgivare: Mats Åmvall
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen
    
Ladda hem PDF-tidningen